Тажна вест го потресе фудбалскиот свет: Почина Луис Суарез, легендарниот фудбалер на Барса и Интер

ЛУИС СУАРЕС МИРАМОНТЕС почина на 89-годишна возраст по кратко боледување. Тој беше легендарен шпански фудбалер.

Во кариерата играше за Депортиво, Еспана Индустриал, Барселона, Интер и Сампдорија.

За шпанската репрезентација одигра 32 натпревари од 1957 до 1972 година и постигна 14 гола.

Најголем белег остави во Барселона и Интер. Тој помина шест години во Барселона и девет во Интер.

Двапати беше шпански првак со Барселона, трипати италијански шампион и двапати европски првак со Интер.

Во 1960 година, Суарез ја освои Златната топка, наградата за најдобар фудбалер во светот. Тој славеше пред Ференц Пушкаш од Реал.

По завршувањето на својата играчка кариера, тој беше тренер повеќе од 20 години. Во неколку наврати раководеше со Интер, а три години беше селектор на Шпанија.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде