Тажна вест ја потресе Македонија: По кратко боледување почина легендарниот Дане Вучков

По кратко боледување почина борачот на златната генерација на Бучим од Радовиш, Дане Вучков.

Вучков беше дел од генерацијата која го прослави македонското клупско борење и активен чинител на успехот на Боречкиот клуб „Бучим-Јака“ до европското злато во 1995-та и светското злато во 1996-та година.

На патот кон светската титула Бучим славеше против унгарската екипа Чепел, турскиот клуб Тедаш и легендарниот американски шампион Дејвид Шулц,

афирмирајќи ја Македонија со светски спортски успех, претворајќи го личниот сон во колективен и национален.

Дане беше неизоставен дел од екипата, тешкаш кој носеше клучни победи.

Вучков повеќекратен шампион на Македонија и во поединечна и во екипна конкуренција.

Погребот на Дане Вучков ќе се изврши на 24.07.2023 (понеделник) во 12 часот на градските гробишта во Радовиш.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде