ГОЛЕМА АВТОБУСКА ТРАГЕДИЈА: Најмалку 18 лица загинале откако автобус се урнал и се запалил во источната пакистанска провинција Пенџаб

Најмалку 18 лица загинале откако автобус се урнал и се запалил во источната пакистанска провинција Пенџаб, соопштија властите.

Автобусот се судрил со друго возило во раните утрински часови додека превезувал 33 патници од јужниот пристанишен град Карачи до главниот град Исламабад.

„Несреќниот автобус се судри со мини-камион натоварен со три мали цистерни бензин околу 4.30 часот.

Автобусот и камионот веднаш се запалија, при што 18 лица меѓу кои и возачот на мини-камион загинаа на лице место“, изјави Фахад Ахмад, началник на полицијата во областа Хафизабад во Пенџаб.

Тој рече дека уште 16 лица со сериозни повреди се префрлени во болница.

Сообраќајните несреќи со фатални последици се чести во Пакистан, каде што ретко се почитуваат сообраќајните правила, а патиштата во многу рурални области се во лоша состојба.

Повеќе од 40 луѓе загинаа во јануари откако автобус падна во провалија и се запали во јужната пакистанска провинција Балучистан во неделата.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде