Стигна предупредување од УХМР: Доаѓа невреме – прочитајте ги деталите

УХМР најавува дека и натаму продолжува периодот на многу топло време со активно жолто ниво на опасност од висока температура,

но од утре во попладневните часови наместа ќе има појава на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално, процесите ќе имаат форма на невреме со интензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и појава на град.

Според УХМР, краткотрајно постабилно ќе биде во петок.

Во случај на појава на електрични празнења се препорачува поголема внимателност, да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде