Страшно невреме беснее низ Европа, Словенија повторно е најпогодена

Невремето со обилни врнежи што денеска ја зафати Словенија предизвика поплави, прекини на струјата, а од силниот ветер има откорнати покриви.

Според податоците на цивилната заштита, во моментов најлоша е состојбата во долината на реката Драгоња во Истра и Сеча, каде многу патишта и улици се поплавени.

Во градот Падна се урнале најмалку осум покриви на станбени куќи, а штети има и во селото Св. Петар.

Од налетот на силниот ветер откорнати се покривите на стадионот и училиштето во Копер, пренесе агенцијата СТА.

Според податоците на Агенцијата за животна средина (Арсо), на мерното место Копер денеска до 15:30 часот наврнале 173 милиметри дожд.

Од регионалниот центар за цивилна заштита велат дека врнежи се очекуваат и во вечерните часови.Во главниот град Љубљана, водата веќе поплави неколку куќи и патишта, а се следи и растот на Градашчица, која еднашсе излеа при невреме на почетокот на август.

Во градот Изола е поплавен големиот плоштад, како и пониските делови на градот. На теренот има многу пожарникари, а во вечерните часови се очекува плима, додава агенцијата СТА.

Агенцијата Арсо очекува дека невремето во наредните часови ќе се движи кон централна Словенија.

Управата за заштита и спасување на Република Словенија извести дека пожарникарите морале да интервенираат во областите Толмин, Нова Горица, Загорје, Лашко, Велење и Целје.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде