Светот утрово го разбуди тажна вест: Почина познатиот музичар

Гитаристот на Dire Straits, Џек Сони, почина на 68-годишна возраст. Британскиот рок бенд ја објави веста на X (поранешен Твитер), а покрај фотографијата од музичарот напиша „Џек Сони, почивај во мир“.

Сони беше наречен „вториот гитарист во Dire Straits“ по бендот, кој беше основан во 1977 година од Марк и Дејвид Нопфлер, Џон Илсли и Пик Витерс.

Тој ги запознал браќата Нопфлер додека работел во музичка продавница на Менхетен, а подоцна отпатувал во Лондон за да го посети нивниот дом.

Тој беше поканет да се приклучи на бендот во 1984 година и беше член кога албумот Brothers In Arms од 1985 година постигна светска слава.

Албумот помина 14 недели на првото место на топ-листата за албуми во Велика Британија и девет недели на американскиот Билборд 200, со некои од најпознатите хитови на бендот, вклучувајќи ги Walk Of Life, Money For Nothing и Brothers In Arms.

По напуштањето на Dire Straits, Сони продолжи да се занимава со музика, враќајќи се во бендот што го формираше во доцните 1970-ти, The Leisure Class.

Тој, исто така, редовно се појавуваше со други поранешни членови на Dire Straits во проектот Dire Straits Legacy.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде