Страотни сцени од Грција: Водно торнадо снимено на ЕвијаС

Застрашувачка сцена е снимена денеска во Евија, каде поради обилните врнежи и силниот ветер се создаде водно торнадо.

Според граѓаните, водното торнадо е забележано на брегот на Лимнионас во централна Евија.

Снимките споделени на социјалните мрежи покажуваат како пијавицата се шири над морето, поминува покрај брегот и исчезнува меѓу карпите, додека бесните ветрови и обилните врнежи продолжуваат да го најавуваат невремето.

Водното торнадо е честа појава за време на бури, се формира над морски или водени површини, а кога се движи од вода на копно се смета дека станува торнадо.

Главната причина за оваа појава е големата температурна разлика помеѓу водните површини и горните слоеви на атмосферата.

Како што покажуваат драматичните снимки од Грција, по поплаватана Волос и Пелион, бурата Даниел почна да прави пустош на островот Тасос и неговата околина.

Силните ефекти од невремето „Даниел“ веќе почнаа да се појавуваат во областите на Ситонија, Халидики каде сообраќајот е во прекин.

Со одлука на Генералната регионална полициска управа на Тесалија, поради невремето, привремено е затворен сообраќајот на Скијатос, до смирување на временските услови.

Досега едно лице загина, а две се водат за исчезнати.

Цивилната заштита на Грција вчера ги предупреди граѓаните и туристите на опасни временски услови во областите Евија, Тесалија, Солун, Лариса, Пиерија, Споради и Магнезија, додека влошување на времето се очекува во поголем дел од земјата.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде