Светот во шок: Во два терористички напади загинаа најмалку 64 луѓе

Во вчерашните два терористички напади во Мали загинаа најмалку 64 лица, од кои 49 цивили и 15 војници.

Одговорноста за нападите ја презеде група поврзана со Ал Каеда.

Цел на едниот напад бил чамецот Тимбукту на реката Нигер,

а на вториот напад бил извршен врз воена позиција во градот Бамба, северно Мали.

Поради жртвите од денеска во Мали прогласена е тридневна национална жалост.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде