Блажe го фатил Драган на радар, па ja платил казната за него: Трогателна средба на двајца другари од војска после 27 години (ФОТО)

Како и секој ден, така и на 12 август Блажо Јеремиќ го контролирал сообраќајот на патиштата во Црна Гора.

На радарот „фатил“ возач кој се движел од правец на Бијело Поље кон Добраков.

Не ни помислувал дека ќе го види познатото лице на својот пријател од војска кого го немал видено речиси три децении.

Во далечната 1996 година другарите Блажо и Драган последен пат се виделе по воениот рок во Бела Црква, а пред четири дена нивните животи повторно се вкрстија. Блажо на 12 август патролирал по патиштата во Црна Гора кога на радарот го „фатил“ Драган и наместо него ја платил казната. Ова се случува еднаш во милион.

– Ме препозна веќе кога влегов во контрола и не му дозволив да ја плати казната, ја платив за мојот стар пријател, бидејќи радарот кај нас не може да се прости – изјавил за Телеграф.рс сообраќајниот полицаец Блажо.

Пријатното изненадување ги „разгали“ овие поранешни припадници на ЈНА, па ја искористија можноста, која веројатно доаѓа само еднаш во животот, да се поздрават и да го забележат овој момент со една единствена фотографија.

Драган Радаковиќ, потпретседател на фудбалскиот клуб Јединство од Банатски Караѓорѓев, за порталот Зрењанински изјавил дека го препознал својот пријател на прв поглед, а потоа тоа го потврдило и името на униформата.

-Беше во саботата на 12 август околу пладне. На излегување од Бијело Поље кон Добраков малку ја зголемив брзината, бидејќи брзав да стигнам до Влајковац. Секогаш добар „на нишан“, ме запре Блажо. На неговата униформа го пишуваше неговото име и презиме, но на прв поглед препознав. Па, дали е реално по толку години да се сретнеме вака? Веднаш се прегрнавме и се присетивме на моменти од војската – раскажува Драган.

Воените денови беа одамна, но Радаковиќ и денес многу добро ги памети.

– Тоа беше многу одамна, во март 1996 година. Дојдов во касарната каде што тој беше оној кој ме пречека на формуларот за апликација. Инаку, тој беше соученик со мојот кум кој му рече да се грижи за мене и да ме чува. И така беше. Би можел да кажам многу убави работи за тој човек. Нашето дружење во армијата се памети и долго ќе се памети – вели Радаковиќ.

Тој додава дека бил во контакт со Блажо, но преку социјалните мрежи. Ова беше нивна прва лична средба по 27 години.

– Секогаш кога одам на море во Црна Гора, застанувам кога ќе видам патрола да видам дали Блажо работи. Но, никогаш порано не сме се сретнале во Црна Гора. Беше трогателна средба, ни трепереа и на двајцата гласовите од среќа – додава Драган.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде