ДРАГАНА ВО ОЧАЈ ГО ПРОДАВА МЕДОТ НА ТАТКО И ОД ВИЗБА, НО ХРАБРАТА ИДЕЈА И ГО ПРОМЕНИ ЖИВОТОТ: Развила бизнис по стариот рецепт на мајка си!

Додека студирала економија и магистрирала, Драгана Вујановиќ немала поим дека заработката од семејното хоби на нејзиниот татко денеска ќе биде најважниот дел од буџетот на домаќинството. Таа штотуку наполнила 30 години, се стекнала како мајка, во рацете имала факултетска диплома, но тоа не и било доволно. Сакала Драгана да биде таа на свој начин и да се обиде да направи пробив во родниот Брезовац кај Аранѓеловац, опкружен со три планини – Венчац, Букуља и Рудник – од медот произведен од стотиците кошници на нејзиниот татко. И таа успеа.

Оваа млада жена четири месеци уживала во шармот на мајчинството , а потоа, како што вели, „ избила постпородилна депресија “. Наместо поддршка, таа наиде на избегнување и недоразбирање. Зборовите на нејзиниот сопруг: „ Јас заработувам, а ти имаш место со детето дома, додека не се вратиш на работа “, ја поттикнаа да почне. Не сакала да чека да се врати на училиште, каде што е вработена како сметководител, но сакала повеќе. Денес таа му е благодарна за тоа.

– Неговата изјава ме натера цела ноќ да размислувам што можам да направам покрај петмесечно бебе. Како што завршив со маркетинг и трговија пред економија , бев свесен дека е најдобро да се започне со нешто за кое инвестициите се минимални, бидејќи да бидеме реални, бидејќи од породилното отсуство речиси и не купувам бебешка храна. Живеам на село и плаќам само 100 евра месечно гориво… – вели Драгана.

Потоа дошла на идеја дека најпрво може да го промовира својот татко на социјалните мрежи , за да се ослободи од двата тона мед што се наоѓале во подрумот . Тоа беше првиот чекор кон дополнителни приходи.

– До утрото возбудено ја правев страницата и веднаш имав многу добро чувство дека ќе започне. Кога го напишав првиот пост НАШИТЕ ОСНОВНИ ПРОИЗВОДИ, сфатив дека не морам да застанам тука. Тоа утро ги зедов сите книги на татко ми, истражував на Интернет и сфатив дека денес производите од мед се многу барани. Мојата предност беше што нашиот мед е 100 проценти природен , а состојките што се користат за разни мешавини може да се најдат и во нашата градина, а луѓето денес го сакаат.

Идејата за првиот производ потекнува од семејната средина . Решила на луѓето да им понуди витаминска бомба која мајка и ја направила кога била мала за да го зајакне имунитетот. Таа сметаше дека стариот рецепт за додавање сечкани јаткасти плодови , лимон и крем јаболко во медот треба да се рафинира и модернизира.

– Не сакам да е кисело (поради лимонот) и блуткаво (поради домашната помошничка). Сепак, на интернет барам лимон и крем јаболко во мед и ми излегуваат еден куп рецепти за имунитет, за чистење на организмот и за чистење на фиброиди и цисти со крем од јаболко. Разбирам дека нашите мајки и баби знаеја што бараме денес на Интернет. Решив да воведам нов рецепт само со мед и чуварска куќа , а кога ја објавив „пчелата ќерка“ на мојата страница, нарачката дојде веднаш. Цел ден се грижев дали ќе им се допадне на луѓето, дали ќе им помогне, а потоа добив позитивни коментари од нив, кои ми дадоа дополнителен поттик – вели младиот пчелар.

Драгана денес секојдневно произведува разни витамински бомбици со јаткасти плодови, а има и производи за кои користи жалфија, лаванда, маточина, нане, цимет, аронија, црн ким…

– Мојата комбинација од цимет и мед е добра за намалување на холестеролот . Има и семки од коприва и какао за анемија, па лен,… Перга, исклучително квалитетна храна и еден од најквалитетните производи од пчели, ја вадам сам . Девет пати е подобар од поленот, побрзо се апсорбира од телото. Одлично ми оди, не очекував, имам по неколку нарачки секој ден. Кога сфатив дека бизнисот цвета, почнав да ги снимам резултатите. Имам тетратка во која почнав да пишувам, секогаш е со мене затоа што на пример додека го шетам бебето ми доаѓа нова нарачка.

За да им го докаже успехот на своите производи на своите клиенти, таа ги пробува на себе:

– Секогаш се сликам себеси за да видат жените дека не е фотошоп, туку дека медот навистина и помага на кожата . Задоволен сум од мојата заработка , но верувам дека некој на мое место би заработил двојно повеќе. Обожавам детали, си ги украсувам теглите, внимавам кога моите клиенти ќе го добијат производот да уживаат во него во секоја смисла на зборот – вели нашата соговорничка.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде