ГОЛЕМА ИЗМАМА СО ЛЕБ! Продаваат ОБОЕН како црн леб, а ние СКАПО го плаќаме! Нутриционист открива трик како да знаеме што купуваме!

Дали е направен од цело зрно или само карамела е додадена за боја или нешто поподмолно што воопшто не треба да го има во лебот?

Лебот често се смета за „лоша“ и „нездрава“ храна бидејќи се смета за едноставен јаглехидрат со висок гликемиски индекс, кој брзо ви дава енергија, го зголемува нивото на шеќер и инсулин во крвта и предизвикува ниско ниво на шеќер што ве прави уморни. Емоционално кратки и гладни, зголемувајќи ја нивната тежина со минимална хранлива корист.

Сепак, лебот е здрав ако знаете да го изберете вистинскиот или да го подготвите , велат нутриционистите ширум светот. Јаглехидратите ни се потребни за енергија, а некои лебови со непреработени сложени јаглехидрати од цели зрна, ‘рж, црн никел, интегрален и вистински квасен леб се поздрави бидејќи содржат енергетски одржливи влакна, протеини и здрави масти, богати се со минерали и го зајакнуваат цревна микробиота.

Сепак, маркетиншките компании го знаат ова, па често ни се продаваат ултра-обработени лебови „здрави“, „занаетчиски“, „печени“, „семенски“ или „интегрални“ лебови, кои немаат никакви здравствени придобивки.

Што е кафеав леб и како да препознаете вистински, здрав леб?

Тајната на црниот леб е неговото богатство со влакна, витамини Б и Е, селен, железо, магнезиум, цинк и други вредни соединенија. Дури и во мали количини дава чувство на ситост, поради што експертите го препорачуваат како десерт за ослободување од нервозата поради глад.

Вистинскиот црн леб, според експертите, е само оној кој брзо предизвикува чувство на ситост и не можете да јадете многу од него, не е воздушен и надуен како бел леб, туку многу погуст. Но има повеќе влага од бело во средината.

Кога ќе видите темен леб на полицата, не значи дека е црн леб, туку дека пекарите го прават од бело брашно и мешавини кои му даваат црна боја – обично тоа е природна боја со печен слад што му дава толку темна сенка. Различни луѓе додаваат разни работи, па дури и какао, црвено вино и кафе. Не заборавајте дека кафеавиот леб е и потежок бидејќи е повлажен и погуст.

Сигурни сме дека не би купиле ниту фустан без да погледнете од што е направен пред да го купите. Одлуките за храна што ги донесувате секој ден се вашите најважни здравствени одлуки , и затоа е од суштинско значење проактивно и љубопитно да проверите што купувате пред да купите.

Проверете ги состојките и изберете интегрални житарки, интегрално брашно, кисело тесто, ‘рж или со најмалку можни состојки (по можност без конзерванси или адитиви), идеално со семиња или протеини од јаткасти плодови и ако купувате квасец, проверете дали има природен квасец. на бројни студии за Linkedin .

Нутриционистката Ивана Шарчевиќ објасни дека лебот често го отфрлаат луѓето кои сакаат да ослабат и дека нема потреба од него и дека секогаш има здрави замени.

Она што е важно е дека ако треба да го подобрите вашето физичко и ментално (рафинираните јаглехидрати може да предизвикаат пад на енергијата што ве прави анксиозни и емоционално одговорни) здравје, тежина, гликоза или здравје на срцето или плодност, да знаете за влијанието различни векни леб на вашето здравје и дека добавувачите не ве принудуваат да купите нешто што не е како што пишува на етикетата.

Прочитајте ја етикетата и купете што ви треба за вашата персонализирана здрава исхрана или пробајте домашни, здрави рецепти , рече Ивана.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде