Најнова вест: Силно невреме ја погоди Србија (ВИДЕО)

Делови од Србија денеска беа зафатени од невреме, со дожд и силен ветер, а во Нови Сад ветерот собори дрво на автопатот.

Пороен дожд пропратен со силен ветер денеска го зафати Нови Сад, а под налетите на ветерот околу 12 часот, на автопатот Суботица – Нови Сад, кај градот Змајево, дрво паднало на коловозот.

Екипите на „Патишта Србија“ го отстраниле дрвото, а сообраќајот е нормализиран.

Во Белград во раните попладневни часови почна да дува силен ветер пропратен со дожд. Силен ветер ги кршеше гранките на дрвјата.

Како што јавуваат дописниците на РТС, во Ужице ветерот соборил бор на улица, а оштетено е и едно возило. Пожарникарите брзо го отстраниле дрвото.

Силен ветер дуваше и во Чачак и на места урна гранки и еден улично светло кое беше скапано. Штетата била санирана веднаш.

Според Н1, силно невреме, со бурни ветрови, ечело низ селото Пивнице кај Бачка Паланка, предизвикувајќи големи штети.

Ураганскиот ветер носеше покриви и живи столбови, а месната заедница на Пивница апелираше до граѓаните да не излегуваат на улица и да не ги пуштаат децата надвор.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде