Тажна вест утрово ја разбуди Македонија: Почина познатиот кошаркарски тренер

Тажна вест утрово ја разбуди Македонија: Почина познатиот кошаркарски тренер

На 77-годишна возраст денес почина Јанко Луковски, поранешен македонски кошаркар и тренер.

Работеше во двата најголеми македонски клуба МЗТ Скопје и Работнички, како и во Борец од Велес.

Во средината на 80-те години од минатиот век Луковски беше дел од стручниот штаб на младите категории на југословенските репрезентации.

Последните дваесетина години Јанко Луковски работеше во сопствената кошаркарска школа во Нови Сад, Србија.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде