Земјотрес утрово ја стресе Србија

Земјотрес со јачина од 3,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во 6 часот и 25 минути во реонот на градот Варварин,

на 6 километри североисточно, соопшти Републичкиот сеизмолошки завод.

Теоретскиот интензитет во епицентарот е проценет на IV степен од Меркалиевата скала.

Земјотресите со ваков интензитет не можат да предизвикаат штети на објекти во епицентралното подрачје,

е наведено на веб-страницата на Републичкиот сеизмолошки завод.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде