Поттикнати од тага поради смртта на нивната 34-годишна ќерка, семејство изврши колективно самоубиство – ТРАГЕДИЈА во БиХ

Невидена трагедија се случи во селото Добрљин кај Нови Град (Босански Нови), каде полицијата во семеен дом пронашла безживотни тела на две жени и еден маж со тешки повреди.

Иако синоќа сите медиуми во БиХ објавија дека маж најверојатно ги убил мајка си и сестра си, а потоа и себеси, во село во близина на Босански Нови, ова е само делумно точна информација.

Имено, како што е соопштено денеска, а тоа го потврдија и полициски извори, тричлено семејство од Босна и Херцеговина извршило колективно самоубиство. Тие биле поттикнати од тага поради смртта на нивната 34-годишна внука односно ќерка која имала леукемија.

Извештајот на истрагата откри дека маж со огнено оружје убил две жени, а потоа самиот се обидел да се самоубие. Тој починал на пат кон болница.

Истрагата покажала дека убиените се мајката на З.З и ќерката на Љ.К., а нивниот убиец или самоубиец е синот на иницијалите Ж.З.

Како што јави Алтернативната телевизија на Бања Лука (ATV), истражителите во куќата пронашле дури седум проштални писма до други членови на семејството и пријатели, од кои се чини дека тројцата решиле да го направат овој чин откако тешко болната внука односно ќерка на Љ.К почина во мај.

„Во писмата наведуваа кој ќе ги закопа и каде… Оставија банкарски картички со писмата, и напишаа пинови за да може да се подигнат пари за погребни трошоци“, цитира АТВ извор близок до истрагата.

Три дена пред да си ги одземат животите, нарачале и три ковчези во кои ќе ги закопаат.

Се претпоставува дека пред убиството и самоубиството сите тројца вечерале, пиеле ракија, се истуширале и се пресоблекувале, ја заклучиле вратата, а од бравата го извадиле клучот за подоцна да се влезе во куќата.

Тој вели дека оставиле 200 км во плик и во дописот навеле дека овие пари се наменети за набавка на цвеќе што треба да се однесе на гробот на починатата 34-годишна жена, на точно одреден датум. Едно од писмата било упатено до нејзиното момче.

„Детално опишаа што ќе прават и како… Дури напишаа дека непосредно пред трагичниот чин ќе се напијат ракија, а во текот на истрагата биле пронајдени шише ракија и три чаши на маса. Претходно се истуширале, се пресоблекле во чиста облека… Потоа легнале во кревет и направиле како што изјавиле“, објаснува изворот од истрагата.

Сосед на семејството за АТВ изјави дека немало најава дека ќе се случи ваква трагедија.

„Полицијата се распраша дали некој од нас видел или слушнал нешто. Ги интересираше дали некому му се довериле“, додаде тој, наведувајќи дека помогнал во извршувањето на телата кои биле пронајдени на креветот во куќата.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде