Триесетина лица се повредени во автобуска сообраќајна несреќа која се случила во текот новогодишната ноќ кај Венеција

Голема сообраќајна несреќа се случила во текот на ноќта во Италија во градот Сан Дона ди Пиаве кај Венеција, кога автобус со 79 лица од Босна и Херцеговина се превртел на патот. 

Според информациите, околу 2 часот и 30 минути по полноќ, на таа делница интервенирале и пожарникари, бидејќи на патот се превртел туристички автобус со патници од Босна и Херцеговина, кој сообраќал кон Трст. 

Во автобусот покрај 77 патници имало и двајца возачи.

Пожарникарите кои пристигнаа од локалната екипа, Јесоло и Местре, го обезбедија автобусот кој лежеше на страна и завршија со извлекување на сите луѓе кои се уште беа присутни.

Триесетина лица се полесно повредени, а помош им е и локалниот медицински персонал кој пристигнал со бројни возила на брза помош. Повредените потоа биле префрлени во итната медицинска помош во Јесоло, јавува Венеција тудеј.

Лицата кои не се повредени, со помош на лице место, со автобус на противпожарната бригада се пренесени во Јесоло.

Автобусот со босански туристи се враќал во Трст, откако луѓето во него биле сведоци на новогодишниот огномет во Пунта Сабиона.

Спасувачките операции на пожарникарите завршија на 1 јануари околу осум и пол часот наутро. Во меѓувреме, пронајден е нов автобус, кој истиот ден ќе тргне да ги однесе сите туристи до нивната дестинација, тргнувајќи во ист ден.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде