Весело во кабинетот на Груби: Ахмети со песна го прослави 65 роденден

Артан Груби на својот профил на Фејсбук објави видео од својот партиски лидер Али Ахмети на кое тој пее албанска народна песна, во придружба на музичари со традиционални инструменти.

– Ретки се луѓето кои ја следат историјата и кои ја пишуваат историјата градејќи ја иднината. Го поздравуваме последниот преродбеник, на чело на нацијата, секогаш на вистинскиот пат!

Али Ахмети со сè што е свето за албанството, на неговиот грб, денеска полни 65 години, напиша на Фејсбук, Груби за својот партиски шеф Али Ахмети.

Али Ахмети е роден на 4 јануари 1959 година во кичевското село Зајас, Република Македонија. Завршил гимназија во Кичево, а потоа и Филозофски факултет на Универзитетот во Приштина, каде што дипломирал во 1983 година.

Таму организирал студентски протести и бил апсен и осуден на едногодишна затворска казна. Во 1986 година добил политички азил во Швајцарија, каде што живеел до 2001 година и дејствувал како координатор на различни групи на албанската дијаспора.

Во 2001 година Ахмети е избран за врховен командант и политички претставник на УЧК (ОВК) во Македонија. По Охридскиот договор потпишан во август 2001 и распуштањето на УЧК, Ахмети ја основа партијата Демократската унија за интеграција и станува нејзин претседател.

Од септември 2002 година ДУИ победува на избори, Ахмети е избран за пратеник, а оттогаш, со мали прекини, оваа партија е коалициски партнер на сите досегашни влади.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде