Пронајден yбиецот на Орхан Бајрами-Оки!

Утврдени се деталите за скопјанецот, кој лани во јули заедно со соучесник застрела и смртно рани 39-годишен сонародник бизнисмен и повреди уште едно лице, кои биле случајно на Халкидики.

Имено, во раните утрински часови на 15.07.2023 година, на подрачјето на Халкидики, две лица, прикривајќи го лицето со качулки, се приближиле до викендица и со употреба на огнено оружје пукале во нејзината внатрешност, при што е фатална повреда на еден 39-годишен маж и повреда на 45-годишник, кој бил заедно со уште три лица. Надвор од резиденцијата полицијата пронашла и запленила 19 чаури.

Истрагата беше проширена на поширокото подрачје, што резултираше со идентификација на рутата по која тргнале сторителите при нивното бегство.

Во исто време, на оддалеченост од неколку стотини метри од куќата и во непроодна грмушка област, беше пронајден пиштол од ориентален тип со придушувач и магацин со пет патрони, волнена капа и пар ракавици со траги од барут.

Од извршените лабораториски испитувања и анализи на наодите, утврдено е дека истите се употребени во кривичното дело и во соработка со органите на прогонот во странство, констатирано е учество на странецот, како еден од природните сторители на убиството и во обид убиство на сонародници.

Истовремено, од оценката на информациите, се тврди дека мотивот на кривичното дело е поврзан со ривалство помеѓу две криминални групи кои главно се занимаваат со трговија со дрога и се со седиште во земјата на потекло.

Лицето е уапсено и останува задржано во притвор во својата земја, како осомничен за неговото учество во убиството на две лица, што се случило лани во март кај нас.

Против него е распишана меѓународна потерница и се преземаат потребните дејствија за негова екстрадиција во нашата земја.

Истрагата продолжува за идентификување на елементите и останатите негови соучесници или други инволвирани лица.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде