Јоци предвидува голем пад на СДСМ: Eве колку ќе освоjaт на изборите во мај

Фејсбук пост на Јорданка Ивановска Јоци:

На овој список, кој вчера го објави КОД, недостасува #синот на #Стевчо #Јакимовски, вработен во 2022 во МНАВ, како ЕДИНСТВЕН КАНДИДАТ на оглас, откако таткото реши да се лигави на власта и така некако се спаси од кривичните пријави.

А, во истиот пакет почна кампања за оцрнување на ВМРО-ДПМНЕ, како ,,благодарност” што го поддржаа за градоначалник.

🔴Пред да стане директор на ЦУКС, во МНАВ беше вработен и #Стојанче #Ангелов, коалициониот партнер на СДСМ. А, претходно беше вработен во МВР.

А, жена му прво во МВР, а потоа во Агенција за разузнавање.

Цела фамилија 7 години се шета од една во друга институција на државна цицка, а дали носат 5 гласа на избори.

❗️МНАВ е дувло за пикање на размазени лојални партиски членови на ДУИ/СДСМ и разни синови, ќерки, снаи, роднини за плати од 1.000 до 6.000 евра.

ℹ️И што викаат дилајливе од СДСМ – ќе правеле пак влада?

Ај, важи.

🟢И во паралелен универзум прашање е дали ќе имаат повеќе од ➡️30 пратеника, а во овој веројатно ќе бидат среќни и со ➡️27, колку што освои Р.Шекеринска во 2008 со ⚠️233.000 гласа.

За споредба, на последните #Парламентарни_избори_2020,

🔵СДСМ со БЕСА, кога како власт немаа цела планина корупциски багаж, имаа само ➡️323.000 гласа.

Споредено со 2016, им се стопија 100.000 гласа кога освоија 430.000.

А, 🔴ВМРО-ДПМНЕ во 2020 имаа речиси идентичен број гласови како нив ➡️316.000. А, нивниот рејтинг во последни две години е – двојно повисок.

СДСМ на Избори 2024 ќе оди со стопени 100.000 гласа во однос на 2020.

НАЈМАЛКУ 100.000!

Тоа е мешана бројка од неопределени и сдсм симпатизери која не излегува на сите избори, луѓе кои им поверуваа во 2016, им дадоа уште една шанса и во 2020, а сега нема воопшто да излезат.

И го посакуваат нивниот распад.

Впрочем, ќе си видат на 8 мај кога нема да знаат што со себе.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде