Девојче на четири години почина од гpип, мајка ѝ ја донела со температура од 41 степен, трагедија во Романија

Девојче (4) почина од грип во областа Прахова, Романија објавија локалните медиуми. Мајката го донела детето на инфективната клиника со температура од 41 и грчеви.

Како што рече, девојчето со денови имало температура, а лекарите поради тешката состојба решиле итно да ја пренесат на детската клиника.

Веднаш по приемот, срцето на девојчето застанало, а и покрај напорите на лекарите, набрзо била констатирана смрт.

Лекарите рекле дека бронхиите на девојчето биле толку полни со секрети што таа се задушила, а мајката реагирала предоцна.

Девојчето немало други коморбидитети, а лекарите во здравствениот дом прегледувале дали малото боледувало од аутизам.

Не е познато дали мајката го однела детето на лекар кога тој добил температура.

Извор: www.espreso.co.rs

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде