Светот вечерва тагува: Почина познатиот глумец

Ричард Луис, стенд-ап комичарот кој глумеше и заедно со Лери Дејвид во „Зауздај си го ентузијазмот“ (Curb Your Enthusiasm), почина од срцев удар. Имаше 76 години.

Луис минатиот април објави дека му била дијагностицирана Паркинсонова болест и дека се повлекува од стенд-ап комедијата.

Последно играше во 12-та сезона на „Зауздај си го ентузијазмот“, која моментално се емитува на „Ејч-Би-О“. Во 2021, Луис објави дека нема да игра во 11-та сезона на серијата за да се опорави од три операции.

Ги изненади гледачите со тоа што се врати за една епизода од 11-та сезона, и тогаш изјави: „Кога влегов и сите аплаудираа, се чувствував како за милион долари.

Лери не сака да се гушка, а ме прегрна и ми кажа колку е среќен откако ја снимивме нашата сцена“.

„Неговата комична брилијантност, духовитост и талент беа неспоредливи“, кажа „Ејч-Би-О“ во изјавата по повод смртта на Луис.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде