БЛАЗЕ СИ ИМ Пак пораснаа функционерските плати

Функционерските плати пак пораснаа. Денеска во Собранието си изгласаа ново покачување, а пред граѓаните тоа го преставија како голема реформа со која наводно си ги намалуваат платите.

Но не е така. Според пресметките направени врз основа на предлог законот кој денеска екпресно за 10 минути помина во Собранието,

највисоките функционерски плати од идниот месец пак ќе се зголемат и тоа за повеќе од 2.000 денари нето за највисоките, а најниските ќе имаат раст за околу 1000 денари.

За да не бидат револтирани граѓаните пред избори, пратениците на СДСМ предложија, а оние од ВМРО-ДПМНЕ прифатија да се намалат коефициентите,

но добро пресметале, па со тоа намалување платите не се намалуваат, туку дополнително пораснаа.

Прилогот на ТВ СИТЕЛ погледнете го ТУКА

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде