ОГРОМНА ТАГА: Ненадејно почина познатиот српски пејач

Пејачот на изворна и народна музика Предраг Дрезгиќ Преша почина на 65-годишна возраст.

Солистот на Радио Белград, интерпретатор на изворна и новокомпонирана музика, композитор, аранжер и музички педагог ќе биде погребан денеска на гробиштата во неговото родно место Дубље кај Богатиќ.

Голем интерес за уметноста и музиката покажал уште во основното училиште, па затоа влегол и дипломирал во Гимназијата музичка школа „Јосиф Маринковиќ“ во Зрењанин, а потоа се стекнал со високо образование на Музичката академија.

Својата професионална кариера почна да ја гради на сцената уште како студент.

Учествува во бројни музички телевизиски емисии и концерти на народна музика, а со својот раскошен баритон го привлече вниманието на музичките експерти и стана солист на Радио Белград, за чија музичка архива сними голем број постојани снимки на изворни и компонирани песни. .

Предраг Дрезгиќ Преша ќе биде погребан во петок на 1 март на гробиштата во неговото родно место Дубље кај Богатиќ.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде