Деца со години го силувале својот соученик, родителите со тужба за директорката: Ужас во основно училиште во Романија

Во основното училиште „Никола Титулеску“ во Букурешт се случил незамислив настан кога пријатели двапати силувале ученик во тоалетот.

Првиот пат тоа се случило во 2022 година, кога ученикот имал 8 години, а потоа случајот се повторил една година и неколку месеци подоцна. Момчето било силувано од постар соученик и му се заканувал со смрт ако зборува, објави Обсерватор.

Првиот случај бил затворен бидејќи, како што се наведува, „11-годишниот напаѓач бил премлад за да се соочи со обвинението“.

„Двапати беше силуван, двапати! Првиот пат имаше само 8 години и штотуку тргна на училиште. За тоа дознавме на крајот од часот. Тоа се случи во училишниот тоалет на приземје, ми кажа детето дека нема брава на вратата.По час по спорт отишол во тоалет и по него влегло момче со качулка, му ги видело само очите“, рекла мајката кога првпат дознала за силувањето.

По затворањето на случајот, сексуално злоставуваното момче отишло на терапија, но за тоа дознале и други другари во училиштето и тој станал цел на малтретирање. Иако сите знаеле дека е силуван, се преправале дека се луди, па дури и директорката на училиштето.

Гневните и незадоволни родители веднаш побарале одговори од директорката на училиштето, која, како што велат, не направила ништо за да го заштити момчето од дополнително малтретирање. Сметаат дека таа требало да реагира откако прво се случила немилата случка, за да не се повтори, како што се случило две години подоцна.

За случајот зборувал и премиерот на Романија, Марсел Чолаку, кој рече дека понатамошната истрага ќе открие дали директорката знаела за првиот случај на силување и го премолчувала. Доколку е така, против неа ќе биде поведена кривична постапка.

По второто силување, мајката успеала да го префрли момчето во друго училиште.

“Тој повеќе не може да оди на училиште. Затоа што таму го силувале”, рекол таткото на злоставуваното момче.

Во голем проблем се и другите родители бидејќи сторителот на ваквите кривични дела е на слобода и се плашат за своите деца, да не им направи нешто слично.

„Сакам да знам дека моето дете е безбедно и дека тоа нема да се повтори“, вели мајката на еден ученик.

„Секој ден го оставам детето овде во рацете на учителката и верувам дека ќе биде добро, но сега почнувам да се сомневам“, додаде таа.

Училишниот инспекторат по сознанието за случајот веднаш покренал истрага.

„После спортскиот час, како детето со посебни проблеми, поради проблеми со бубрезите, пиеше вода и отиде во тоалет. Веднаш по него влезе момче со качулка, како што ми објасни и ми кажа што му направил“, рече таа пред мајката две години по злоупотребата.

Вештачењето на лекарот го потврдило фактот дека момчето било жртва на сексуален напад, а родителите се вратиле во училиштето на објаснување.

„Психологот излезе и ме праша дали можеби знам дека татко му не го малтретирал дома?“, бев шокирана.

Најмногу ја изненадил коментарот „Како му се случило ова од толку деца?“.

Првично биле отворени две кривични истраги. Едната била прекината, бидејќи агресорот бил премлад за да му се поднесе кривична пријава, а другиот случај се уште е под истрага на полицијата. Во случајот со второто силување, лекарите во болницата Григоре Александреску констатирале сексуална агресија, а инспекторите чекаат потврда од судските лекари.

Во меѓувреме, полицијата собрала снимки снимени од надзорните камери и извршиле неколку разговори.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде