Страшно предупредување од Илон Маск: Доаѓа нешто многу полошо од 11 септември

Се создаваат услови за нешто „многу полошо“ од нападите на 11 септември 2001 година, рече Илон Маск, реагирајќи на веста дека Граничната царинска служба (ЦБП) на администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден одобрила летови со стотици илјади илегални мигранти.

Колку за потсетување, среде тужбата на Центарот за имиграциски студии, беше откриено дека 320.000 илегални мигранти пристигнале на 43 аеродроми низ САД во периодот од јануари до декември 2023 година, додека адвокатите на ЦБП одбиваат да откријат на кои локации се наоѓаат, тврдејќи дека „ тоа се актери“ кои би можеле да ја искористат „оперативната ранливост“ на властите на тие аеродроми.

– Оваа администрација истовремено увезува гласачи и создава закана за националната безбедност од непроверени илегални имигранти. Многу е веројатно дека се поставуваат темели за нешто многу полошо од 11 септември. Тоа е само прашање на време – изјави Маск на Икс (поранешен Твитер).

Странците кои не можат легално да влезат во САД ја користат апликацијата „CBP Van“ за да аплицираат за дозвола да летаат во САД и да добијат привремено хуманитарен отпуст на аеродромите на кои пристигнуваат.

Ова условно ослободување значи дека мигрантите можат да останат во САД две години без да добијат правен статус, а во меѓувреме имаат право на работна дозвола.

Земји чии граѓани имаат право да аплицираат се Куба, Хаити, Венецуела, Никарагва, Ел Салвадор, Гватемала, Хондурас, Колумбија и Еквадор.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде