Најнова временска прогноза: Најавено невреме и можни поплавувања – ЕВЕ КОГА

Метео анализа на Славчо Попоски:

Според моменталните анализи со кој располагаме, со помош на најпрецизниот нумерички модел (ECMWF – Европски центар за среднорочна прогноза), седмицата која е пред нас  ќе биде и понатаму пролетно топла, иако календарски се сеуште зима, но и со повеќе врнежи.

Најмногу врнежи ќе имаме во утре и во вторник, кога е можна појава и на локално невреме со електрични празнења и со појава на град.

Мора да напоменеме дека на повеќе места, особено  утре ќе дува засилен, повремено силен ветер од јужен правец (повремено со брзина од над 70 км/час). Остануваат високите пролетни температури на воздухот, што значи нема да се менуваат во однос на овие што ги имаме за време на викендов.

Топло ќе биде  и во најголемиот дел од Европа.

НАПОМЕНА: Во случај на појава на електрични празнења да не се претстојува на отворен простор  и под осамени дрвја, исто така локално се очекува позначително количество на воден талог (над 25 литри).

Доколку се случат овие врнежи за  краток период, и тоа поради очекуваната нестабилност можни се локални краткотрајни поплавувања.

Извор: Славчо Попоски / Метео Аларм

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде