Фудбалскиот свет тагува: Убиен познатиот фудбалер

Војната во Палестина денеска го зеде за жртва познатиот поранешен фудбалер и репрезентативец Мохамед Баракат (39).

Легендата на палестинскиот фудбал бил во својата семејна куќа кога се случил воздушниот напад.

Триесет и девет годишниот Баракат е убиен во куќа која била погодена од граната, јавуваат палестинските медиуми. Славниот фудбалер прв стигна до сто гола во пакистанската лига.

Мохамед играше и фудбал на плажа и класичен фудбал, а имајќи предвид дека Палестина не учествуваше на натпревари под капата на ФИФА, па затоа одигра само мал број натпревари, а споменатиот ас само три пати го облече репрезентативниот дрес.

Играјќи за палестинскиот национален фудбалски тим на плажа, тој го доби прекарот Легендата на Кан Јунис, поради неговите извонредни настапи за тамошниот клуб.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде