Тажни сцени од местото на трагедијата: Камионот се превртел и паднал врз автомобилот, цело семејство загинало

Возач на камион е приведен откако комерцијално возило се преврте и удри во соседен автомобил во истанбулскиот кварт Бакиркој, при што загинаа четири лица.

Камионот удрил во низок мост и се превртел врз автомобил. Со помош на граѓани и спасувачки екипи од камионската приколка се истовари црниот дроб за да се намали тежината. Тогаш приколката била подигната со помош на кран.

Четири члена од семејството Ајтекин кои беа заробени во автомобилот беа извлечени по долги напори на пожарникарите . Четири лица во автомобилот се пронајдени мртви, додека возачот на камионот е уапсен на лице место. Телата се пренесени во мртовечницата на Институтот за судска медицина.

Откриено е и дека возачот ги игнорирал предупредувањата на патот . И покрај знаците кои укажуваат дека преминот е висок 4 метри, возачот не ги почитувал упатствата и ја сокрил несреќата.

Во меѓувреме, во јуни 2023 година, на истиот премин се преврте камион натоварен со текстилни материјали и возачот не беше повреден, а во август 2023 година сличен камион се преврте врз возилото на Брајант Данстон, американскиот кошаркар на Анадолу Ефес.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде