Cѐ се тресе, Боже помогни ни! Први снимки од земјотресот во Црна Гора

Силниот земјотрес, кој утрово околу 4 часот ја погоди Црна Гора, предизвика големи материјални штети во селата во близина на епицентарот на земјотресот, а не беше поштедена ниту соседна Босна и Херцеговина.

Во месноста Гац, во градот се регистрирани помали штети, а екипи на штабот за вонредни ситуации сега ги посетуваат селата долж границата за да видат каква е состојбата таму.

И додека се чекаат првите извештаи од терен, АТВ објави видео од продавница во Гак, на кое се гледа како се се тресело.

Да потсетиме, на подрачјето на Голија беа регистрирани неколку одрони, поради што патиштата се затворени. Проблеми имаше и на границата, но одронот беше расчистен за да можат возилата да минуваат.

Претседателот на месната заедница Крстац, Драгољуб Манојловиќ за „Вијеста“ изјави дека селото Чараѓе, каде што бил епицентарот, предизвикало поголема материјална штета.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде