ЦЕЛО СЕЛО ЗАВИЕНО ВО ЦРНО: Семејствата и пријателите ги испратија Никола и Радован во вечното почивалиште

На селските гробишта во селото Брѓани кај Горњи Милановац денеска беа погребани Никола Шкољевиќ (24) и Радован Божовиќ (23), кои ноќта меѓу петокот и саботата загинаа во сообраќајна несреќа во овој град.

Семејствата, пријателите, но и целото село во солзи ги испрати двајцата ангели.

„Тагата и болката се во сите нас бидејќи згаснаа два млади животи. Не се сеќаваме дека ваква несреќа го погоди селото претходно. Тие беа неразделни пријатели, па еве заедно ги испраќаме. Најтешко им е семејства, ќе бидеме со нив“, вели соседот Милан, кој со членовите на семејството присуствуваше на еден, а потоа и на друг погреб.

„Селото денеска е обвиено во црно. Двете куќи вечно ќе ги оплакуваат. Тагата е преголема… А само што го почнаа животот“, вели Горица, жителка на Брѓана.

Потсетуваме, младите загинаа во сообраќајна несреќа што се случи на раскрсницата од улиците Курсулина и Милош Велики.

На селските гробишта во селото каде што живееле двајцата со своите семејства, Никола бил погребан во 12, а Радован во 14 часот.

На територијата на општина Горњи Милановац за утре е прогласен ден на жалост, знамињата ќе бидат спуштени на половина копје, а првиот час во сите училишта ќе започне со едноминутно молчење.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде