ДРАМА: 32-годишна жена влегла со шише со запалива материја во угостителски објект и се заканувала дека ќе го запали

Околу 21:30 часот, К.И. влегла во угостителски објект во Прилеп, држејќи со шише во кое имало запалива материја.

Таа ја испрскала течноста на подот, заканувајќи се дека ќе го запали објектот. По овој алармантен инцидент, сопственикот Т.К., на возраст од 61 година, веднаш ги известил властите.

По приемот на пријавата во 22:00 часот, службениците веднаш интервенирале. До 22 часот и 10 минути, 32-годишната осомничена бил приведена во СВР Прилеп.

Приведувањето е извршено поради сомнение дека го прекршила членот 288 од Кривичниот законик, а се однесува на „предизвикување јавна опасност“.

Пријавената К.И била задржана во полициската станица Прилеп до натамошна истрага.

Службениците за спроведување на законот се во процес на темелно документирање на случајот, при што треба да се достави формален извештај.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде