Синоптичарите најавуваат снег и студ – ЕВЕ КОГА

Балканските метеоролози најавуваат позначителна промена на времето на Балканот.

Па така, според метеорологот Дино, во среда во поедини делови од Балканот, температурите наутро ќе паднат до -4 степени, а, во периодот од 24 до 28 март, доаѓа позначителна промена на времето, кога се очекуваат и снежни врнежи. 

Во продолжение анализата и на Славчо Попоски:

НАЈАВА ЗА ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНИ УТРА: На многу места во регионот, како и во Македонија ќе има појава на мраз!

По врнежите во текот на денешниот ден, од утре следува период на стабилно, суво и сончево време, повремено со мала до умерена локална облачност.

Токму поради разведрувањето, утрата ќе бидат значително постудени, особено утре и во четврток кога минималните температури на повеќе места ќе се спуштат под нулата, односно тие ќе се спуштаат во интервалот од -5 до 3 степени, додека на високите планински места тие ќе се спуштат и под -5 степени.

Сепак максималните дневни температури на воздухот ќе бидат во пораст и во следните денови речиси насекаде тие повторно ќе надминуваат 10 степени, понекаде тие ќе се искачат и до околу 15 степени.

Во централните и во југоисточните предели температурата ќе се искачи до близу 20 степени.

НАПОМЕНА: Поради ниските температури наутро, на повеќе места во регионот, како и во Македонија се очекува појава на мраз, кој секако особено лошо ќе се одрази врз веќе расцветаните овошки.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде