Славчо Попоски излезе со прогноза: Еве какво време ќе имаме во следниот период

ОД ДЕНЕС ВЕДРО НЕБО И МНОГУ СОНЦЕ: Максималните дневни температури повторно пролетно високи

Од денес, па во следните неколку денови во Македонија ќе следува период на стабилно, суво и сончево време, повремено со мала до умерена локална облачност.

Во текот на денешниот ден Долж Повардарието сеуште ќе засилува ветерот од северен правец.

Температурите преку ден повторно ќе бележат тенденција на пораст, и ќе бидат пролетно високи, односно тие ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 19 степени.

Сепак уште утре наутро на повеќе места повторно се очекува појава на слаб до умерен мраз, како и температури за неколку степени под нулата, додека потоа и утринските температури ќе бележат тенденција на пораст.

Во Скопје и околината исто така следува период на стабилно, суво и на претежно сончево време. Денес сеуште ќе засилува ветерот од северен правец. Максималата температура ќе се искачува во интервалот помеѓу 14 и 17 степени.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде