Два земјотреси ја стресоа Србија

Крагуевац попладне повторно го погоди земјотрес. Овој пат беше многу послаб.

Како што е објавено на веб-страницата на Републичкиот сеизмолошки завод, вториот земјотрес се случил во 14 часот и 29 минути и бил со јачина од 1,7 степени според Рихтеровата скала.

Ударот бил на длабочина од седум километри.

Земјотрес претходно го погоди Крагуевац во 12 часот и 20 минути, а тогаш магнитудата била 3,4 степени според Рихтеровата скала.

Како што е објавено на веб-страницата на институтот, земјотресите со ваков интензитет можат да предизвикаат многу мали оштетувања на зградите во епицентралното подрачје.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде