НОВИ ДЕТАЛИ ОД СРБИЈА: Родителите на Данка однесени во полиција на распит – сите опции се истражуваат

Родителите на исчезнатата Данка Илиќ се одведени во полиција на распит во врска со исчезнувањето на нивната двегодишна ќерка, која вчера во 13 часот беше изгубена во Бањско поле кај Бор.

Како што дознава „Блиц“, мајката и таткото на исчезнатата Данка Илиќ биле сослушани за околностите на исчезнувањето на нивната ќерка. На таткото му е извршен полиграфски преглед, а мајката е бремена.

– Полицијата го проверува приватниот живот и контактите на членовите на семејството на исчезнатата Данка Илиќ. Не исклучуваат ниту една можност додека се детално не се испита – вели изворот на „Блиц“.

Милан Илиќ, дедото на девојчето, во својата изјава, прва по исчезнувањето на Данка Илиќ, зборуваше за потрагата по внуката, но и за неа.

– Се уште не знаеме ништо. Ми рекоа да седнам во кола и да чекам. Не можам да одам таму горе. Постојано гледам телевизија, читам вести. Чекам се како и сите други.

Полицијата си ја врши работата. Сите се таму. Се надевам дека ќе ја најдат што побрзо и дека се ќе биде во ред – вели дедото на Данка Илиќ.

Телефонот на мајката на исчезнатата Данка е одземен за да се истражи целиот случај, а дедото на девојчето тврди дека неговиот син не бил однесен на полиграфско испитување.

„Информативниот разговор е сè уште во тек, таму се дојдени и од Центарот за социјална работа и разговара со синот и снаата. Не е точно дека тој бил на полиграфски тест. Разговор е направен со него и снаата и тоа е само нормална процедура во истрагата, како што ми кажаа“, објаснува дедото Милан.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде