Се појави првата снимка од камерите на соседите од моментот на исчезунувањето на малата Данка

Екипата на порталот Телеграф.рс дошла до ексклузивна снимка од безбедносната камера на куќата на соседот во близина на каде исчезна Данка Илиќ (2), а на која се гледа автомобил како брза. Девојчето исчезнало вчера околу 13.45 часот, додека автомобилот бил забележан на видео во 13.47 часот.

Куќата пред која е снимен автомобилот е на само стотина метри од нивниот семеен дом, пред кој исчезна Данка.

Автомобилот се движел во правец на семејната куќа Илиќ. Видеото може да го погледнете ТУКА.

Ретроспектива
Да потсетиме, Данка исчезнала во моментот на снимањето на видеото, а како што вели нејзината мајка, трагата на девојчето му се изгубила во моментот кога му давала вода на друго дете.

По Данко трагаат од вчера попладне, а на терен има повеќе од 350 луѓе меѓу кои жандармеријата и полицијата, пожарникарите и ГШС.

Јуриќ откри зошто веднаш не добивме СМС за исчезнатото дете

Во Србија за прв пат е активиран Амбер системот за алармирање наречен „Најди ме“, а информациите за девојката Данка ќе бидат испратени преку СМС до сите граѓани на Србија со цел да им се помогне и да ја алармира полицијата во случај да има информации за исчезнато двегодишно девојче.

Директорот на Центарот за исчезнати и малтретирани деца Игор Јуриќ денеска во врска со исчезнувањето на двегодишното девојче Данка Илиќ во Бањско Поље кај Бор изјави дека со оглед на возраста на детето, полицијата се сомнева дека се работи за киднапирање и дека со пуштање на системот „Најди ме“ во јавноста, во првиот момент од исчезнувањето на девојчето и се закани по живот.

Во Бањско поле има и новинари на Телеграф, кои вчера имаа можност да разговараат со мајката на Данка, како и загрижени соседи кои се вклучија во потрагата.

Видеото погледнете го ТУКА

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде