Нови шокантни информации: Под куќата на семејството Илиќ има големи тунели од рудник

Третиот ден од потрагата по исчезнатата Данка Илиќ е полн со пресврти, а полицијата во моментов е пред куќата од каде што исчезна девојчето.

Славица Радовановиќ, пензионирана службеничка на српското МВР, Рајко Недиќ, главниот и одговорен уредник на Курир и д-р Ана Будак, адвокат го анализираа целиот случај и открија нови информации.

Недиќ изнесе информации поврзани со дупките во близина на куќата, како и дека екипи на пожарникари отишле до тие канали за да најдат трага од исчезнатата Данка.

„Слушнавме и видовме дека под ротација поминаа противпожарната бригада и нови полициски возила. Во суштина, целиот терен се раскопува со багери. Имено, на имотот е пронајдена дупка, тоа се некои канали долги околу 10 километри и се поврзани со еден локален рудник. Кога една од тие дупки беше откриена, пожарникарите дојдоа и слегоа таму.

Значи, таму се носи водата , има цел куп подземни тунели. Има голем број на овие шахти кои имаат пад и одат под земја. Затоа дојдоа нови единици и тимови на пожарникари кои со помош на камери и рефлектори ќе се обидат да се спуштат и да видат дека можеби девојчето паднало.

Имаше како шума, многу шут, а кога багерите го расчистија просторот тунелот беше откриен. Не е вообичаено, двапати да одите, но не е ни противзаконски, во вакви комплицирани случаи може да се каже дека ова е добар чекор, покажува дека полицијата, односно јавниот обвинител надлежен за постапка, има идеја и насока во која треба да оди истрагата.

Она што е важно да се истакне е дека не треба да прејудицираме каква било вина од страна на родителите поради фактот што тие двапати отишле во полиција бидејќи тоа е дозволено“, рече Недиќ.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде