Телеграф открива какви истраги спроведува полицијата за исчезнувањето на Данка: Проверката на телефоните на родителите е само дел од сложувалката!

Исчезнувањето на девојчето Данка Илиќ (2) од Бор го пријавила нејзината мајка Иван на 26 март годинава во 13 часот и 45 минути. Таа и нејзиниот сопруг се во полициската станица во Бор и одговараат на прашањата за нивното исчезнато дете.

Како што изјавија за „Телеграф.рс“ од МУП, девојчето се уште не е пронајдено.

Во овој момент во близина на куќата каде мајката пријавила дека Данка е исчезната, има багер кој копа и го пребарува теренот.

На мешаните од Бањско Поле им е забрането јавно да зборуваат за овој случај и со тоа да изнесуваат непроверени информации. Очигледно полицијата нашла нови информации.

Девојката Данка Илиќ се уште не е пронајдена. Апелираме до сите луѓе да не објавуваат информации кои не се проверени. Со тоа се нарушува и се загрозува истрагата, во која е вклучена и Управата за криминалистичка полиција – изјавија за „Телеграф.рс“ од МВР.

ИСТРАГА

Вчера МУП го прекина пребарувањето на теренот откако пребарале 10 километри и истрагата ја насочиле во друг правец:

Според последните неофицијални информации, ова во моментов го проверува и работи полицијата,

  • Запознавање со профилот на семејството, улогите на родителите, добивање информации од соседите и Центарот за социјална работа за тоа како функционира тоа семејство,
  • Разговор со членови на поширокото семејство,
  • Информативен разговор од стручни инспектори и согледување на вистинитоста на изјавите и забележување нелогичности или празнини – повторување на исти прашања во одредени временски интервали;
  • Споредување на изјави со резултатите од „техничка поддршка“ телефонска комуникација, движење на телефонот,
  • Криминалистичка обработка од местото на настанот.

Неофицијално се врши вештачење на телефонот на Ивана Илиќ.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде