„ЈА ВИДОВ МАЈКАТА СО ДЕЦАТА ПРЕД КУЌАТА, А ТОГАШ СЛУШНАВ МИЛОШ, КОЈ БАРАШЕ ПОМОШ“: Соседите открија што им која ситуација им е сомнителна

Поминаа четири дена од потрагата по исчезнатото девојче Данка Илиќ (2), денеска осамна петти без нови информации, со оглед дека се уште нема ни трага ни глас од малата Данка.

Екипата на Курир ги посети жителите на селото Бањско поле, луѓе со добра волја кои се вклучија во потрагата по девојчето уште првиот ден од нејзиното исчезнување, но како што велат веќе немаат надеж.

„Бев дома, во дворот, видов жена која дошла на таа напуштена куќа, каде никој не живее со години. Ги видов децата со неа, но продолжив да работам овде низ куќата.

Како што појасни тој, со ова семејство се познава одамна, тие се, како што вели, чесни луѓе, а мајката на девојчето ја познава уште од мала, кога живеела со семејството на ова место.

Сите заедно израснаа овде, по смртта на Ивана и мајката на нејзиниот брат, која беше многу болна, се преселиле во Брестовац, а Ивана живее со сопругот во Бор – вели соседот.

-Цел ден, родителите на Милош беа во Бањско поле, секако беа потресени, внуката им исчезна, а се знае дека двегодишно дете не може далеку, на сите најлошите работи дури и иако се трудиме да останеме позитивни. Нашиот регион е крајно мирен, се потресевме од сето ова – вели соговорникот.

После го слушнав Милош, тој беше сам, дојде кај мене дома да ме праша дали сум го видел девојчето, рече дека ја нема никаде. Потоа сите станавме на нозе да помогнеме. Ја баравме додека полицијата не рече мештаните да се повлечат – ја започна приказната еден од жителите на Бањско Поле.

Ивана Илиќ, мајка на двегодишно девојче чие исчезнување беше пријавено во вторникот на 27 март, поминува со часови во полициска станица на распит.

Покрај тоа што сослушувањето на мајката на Данка е од големо значење за да се доведе истрагата до крај, разговорите со неа траат пред сè од причина што поради шокот може да се случи детали кои би придонеле за истрагата се заборавени. Но, мештаните се изненадени од уште една работа, а тоа е фактот што со години не ја виделе својата поранешна сосетка на овие простори, и решила да го посети имотот на дождлив ден, бидејќи, како што велат, Ивана рекла дека ги носела децата да ги прошета.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде