„Тоа не е Данка, туку мојата ќерка“: Порталот „Космо“ пренесе изјава на Романката од Виена

Австрискиот сајт „Космо“ тврди дека пронашол една од двете жени кои се појавуваат на видеото од Виена на кое се гледаат две жени со девојчето кое личи на исчезнатата Данка Илиќ.

Таа жена, романска државјанка, тврди дека на видеото не е Данка, туку нејзината ќерка.

„Космо“ наведува дека оваа најнова информација ја доставиле до австриската полиција.

Космо стапил во контакт со А.Ц.С.(36), романска државјанка која живее и работи во Виена. Очекувано, младата жена била многу нервозна:

– Што да им кажам? Од неделата сум во пеколот! Бев во Велс кога во текот на ноќта добив неколку пораки дека на сите социјални мрежи, на телевизија во Романија и Србија се споделува видео со моја слика и дека ме бараат поради исчезнато дете. Веднаш отидов на полицијата во Велс во неделата и побарав помош, но ме испратија дома и ме советуваа да се пријавам во полиција во Виена во мојот округ. Вчера отидов во полиција во 21-виот округ, ги замолив да ми помогнат и да ме заштитат, заштити го моето дете и мајка ми. Само што ме испратија дома. Денеска ситуацијата стана алармантна бидејќи моето лице беше лесно препознатливо во сите медиуми. Бев многу исплашена, не знаев што да правам, се плашев дека ќе останам без работа“, изјави А.Ц.С. за овој медиум.

Разговорот со неа, пишува „Космо“, бил емотивен и тежок бидејќи била во шок. Размислува само што можело да се случи доколку ја препознале на улица и повикаа полиција.

– Тоа низ што поминувам е страшно! Никој на светот не може да разбере каков кошмар е ова!  Јас сум мајка, сочувствувам со детето од Србија и би сакала да го најдат. Но, она што го поминувам со ќерка ми е исто толку страшно! Сега ми дојде полиција дома, им кажав се и на крајот ми се извинија за маките што ги претрпев. Ме замолија утре да дојдам кај нив да го потпишам протоколот. Сакам само оваа приказна да остане зад мене и да се обидам да ја заборавам – потенцира Романката за „Космо“.

Да потсетиме, Данка Илиќ исчезна на 26 март во близина на Бањско Поље во Бор, а потрагата по неа трае оттогаш. По неа е распишана потерница од Интерпол, а поради нејзиното исчезнување за прв пат во Србија е активиран системот „Најди ме“.

Ало.рс.

Фото:Принтскрин Космо

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде