Убијците мислеле дека смислиле план за совршено злосторство, но не билe свесни за еден детал: полицијата врз основа на него направи реконструкција

Срѓан Јанковиќ (50) и Дејан Драгијевиќ (50) од околината на Бор, кои се осомничени дека со автомобил ја убиле Данка Илиќ (2).

Осомничени се дека на 26 март во Бањско поле удриле девојче со службена „фиат панда“, која ја управувал Драгијевиќ. Тогаш Јанковиќ, како што утврдила полицијата, излегол од возилото, го зел девојчето и го ставил нејзиното тело во задниот дел од автомобилот, над алатот.

Потоа наместо да го однесат детето во најблиската здравствена установа или да се јават во итната помош и полиција, тие смислиле план да го сокријат телото на девојчето и да молчат за делото.

Според полициската реконструкција на настанот, тие со автомобил се упатиле до депонијата на Старобањски пат, каде што го фрлиле телото на девојчето.

„Потоа се вратиле во фирмата и го оставиле возилото. За нивната ладнокрвност говори и тоа што С.Ј на покана на неговиот директор отишол во Бањско поле да го бара девојчето. Тој ден прегледавме камери од приватни куќи на 10 локации. Чекавме една бидејќи сопственичката е во Америка, да го земеме клучот, а таа ни помогна најмногу“, објасни министерот за полиција.

Иако најверојатно мислеле дека го смислиле совршеното злосторство, очигледно не биле свесни за фактот дека цело време имале GPS локатор во автомобилот, врз основа на кој било лесно да се одреди каде се и колку долго престојувале на одредени локации.

Бидејќи безбедносните камери снимиле дека тие биле во Бањско поле на кобниот ден на нивното исчезнување, полицијата набрзо дошла кај нив да собере информации за тој ден, а потоа биле полиграфирани. И двајцата, како што објасни Гашиќ, одговарале на полиграфски тестови.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде