Клан ТВ: Упсен Горан Грујевски!


КЛАН ТВ дознава дека на 13.04.2024 година во Загреб е уапсен Горан Грујевски, роден 13.10.1966 година, државјанин на Република Македонија, против кого е распишана меѓународна потерница.

Горан Грујевски беше началник на Петтата управа во МВР.

Тој заедно со Бошковски се главни обвинети во судскиот процес „Таргет Тврдина“, поврзан со нелегалното масовно прислушување, во времето кога ВМРО-ДПМНЕ беше на власт.

Грујевски, како што објави КланМ, беше обвинет и во случајот „Тврдина 2“, за незаконско палење документи на ДСК, доказите за нелегалното прислушување, но и во случајот „Арка“ заедно со Сашо Мијалков и Небојша Стајковиќ за нелегално снабдување со опрема за прислушување од Велика Британија.

Горан Грујевски, како што соопшти Клан МК, е во бегство од 26 јули 2017 година кога требаше да оди во притвор, но полицијата не го најде дома.

Грујевски и Бошковски избегаа  по донесувањето на решението за притвор од Апелациониот суд . Наместо да ги испрати во Шутка, како што објави КланМ, судот им даде рок од една недела да се жалат до Врховниот суд.Тоа го искористија двајцата   за да избегаат од земјава.

Граничната полиција на Македонија го ослободи Грујевски со идентитет и пасош на неговиот колега Владимир Варелов, исто така обвинет во случајот „Таргет-Тврдина“.

Од Министерството за правда засега нема официјална потврда за објавената вест.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде