Регионот тагува: Почина познатиот актер од „Ко то тамо пева“

Актерот и кошаркар Милован Тасиќ Таса почина на 77-годишна возраст, јавуваат локалните медиуми.

Големиот мајстор на малите улоги, како што е познат во домашната кинематографија, има толку интересна животна приказна што може да се направи и филм.

Милован Тасиќ – Таса, еден од најпознатите српски епизодни актери, е роден во далечната 1947 година во селото Доње Црнатову кај Житораѓа. Кон крајот на 60-тите години на минатиот век се рашири легендата за џинот од југот на Србија, а легендарниот тренер Пива Ивковиќ реши да влезе во автомобилот и да го пронајде тој добронамерен џин.

Милован Тасиќ-Таша работел како тракторист во Инѓа се додека еден ден не дошол тренерот на кошаркарката Радничка од Белград, Слободан Ивковиќ (брат на познатиот тренер Душан-Дуда Ивковиќ) и го прашал дали сака да дојде на пробна обука. Кога на кошаркарскиот терен се појави овој добродушен џин висок 212 сантиметри, несмасен и невешт во движењата, предизвика или симпатии или потсмев кај публиката.

– Подоцна сфатив – рече тогаш Тасиќ – дека по својот изглед сум интересна фигура за гледачите, дека на некој начин сум им допадлив како кошаркар. Тоа ме мотивираше да тренирам секој ден и барем донекаде да го надоместам изгубеното.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде