МОЖЕ ДА БИДЕ ОПАСНО: Работи што не треба да ги правите во куќата кога грми

Проверете неколку корисни совети за тоа како да се заштитите за време на бури и грмотевици.

Климатските промени стануваат се почести, за што сведочат и суперклеточните бури на нашите простори. На почетокот на летото 2024 година, сè уште сме опкружени со наизменични топли и студени температури, а обилните врнежи од дожд и невремето придружени со дожд, град и удари од гром стануваат се почести.

Опасноста при невреме е од многу силен ветер, обилни и обилни врнежи, удари на гром и можна појава на град.

Како треба да се однесуваме во вакви ситуации и да се заштитиме?
За време на силни бури, Одделот за вонредни ситуации советува да ги преземете следните мерки доколку сте во затворен простор:

Обезбедете ги сите предмети што би можеле да однесат поради силен ветер или силен дожд и да предизвикаат материјална штета или да повредат граѓани.

Обезбедете ги прозорците и надворешните врати и затворете ги сите внатрешни врати.

Избегнувајте контакт со чешми за кујна и бања, радијатори и други метални предмети, бидејќи тие се добри проводници.

Националната метеоролошка служба на САД советува дека за време на грмотевици треба да останете во затворени простории, да одите внатре и да останете таму 30 минути по последниот удар на гром. Кога молња е блиску до вас, брзо влезете во целосно затворена зграда. Не се кријте под засолништа, отворени гаражи, покриени тераси или павилјони како соодветно засолниште.

Исто така, не се покривајте под дрво, особено ако е високо и изолирано. Оддалечете се од метални предмети како што се метални огради, метални бараки, телефонски и електрични водови, цевководи итн.

Работи што не треба да ги правите во домот кога грми:

Избегнувајте контакт со телефони со кабел.

Ако планирате да ја исклучите електричната опрема, направете го тоа пред да пристигне невремето.

Избегнувајте контакт со водоводни цевки. Кога има невреме со грмотевици, не се туширајте или капете, не мијте садови или алишта.

Почекајте да помине невремето.

Оддалечете се од прозорците и вратите.

Не стојте на внатрешен двор или трем.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде