Мицкоски објави: Еве кои ќе бидат министри во новата Влада

Партискиот лидер и мандатар за состав на новата влада Христијан Мицкоски ги соопшти имињата на министрите во новата Влада. Во продолжение можете да го погледнете списокот:

 • Министер за транспорт и врски Александар Николовски
 • Министер за одбрана Владо Мисајловски
 • Министер за финансии Гордана Димитриевска Кочовска
 • Министер за надворешни работи Тимчо Муцунски
 • Министер за локална самоуправа Златко Пирински
 • Министер за информатичко општество Стефан Андоновски
 • Министер за спорт Борко Ристовски
 • Министер за енергетика и рударство Сања Божиновска
 • Министер за земјоделие, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски
 • Министер за култура и туризам Зоран Љутков
 • Министер за внатрешни работи Панче Тошковски
 • Министер за образование и наука Весна Јаневска
 • Заменик претседател – Љупчо Димовски
 • Министер за односи меѓу заедниците Иван Стоилковиќ
 • Министер за интеграција Шабан Салиу

Владата според најавите треба да биде избрана наредниот викенд, или евентуално понеделник на 24 јуни.

Идната Влада ќе ја сочинуваат Коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Коалицијата „Вреди“ и ЗНАМ за наша Македонија.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде