Голема трагедија го потресе светот: Се судрија товарен и патнички воз, девет мртви и повеќе од 50 повредени

Индија денес ќе започне истрага за железничка несреќа во која загинаа девет лица, а беа повредени повеќе од 50 во државата Западен Бенгал, еден ден откако високиот железнички функционер Јаја Варма Синха го обвини машиновозачот за несреќата.

Бројот на загинати е девет по несреќата во понеделникот, кога товарен воз се судри со патнички воз кој се движел кон Калкута, пренесува Ројтерс.

„Истрагата ќе опфати изјави на очевидци, преглед на официјални документи и изјави на железничките службеници во врска со сигнализацијата и други задолжителни безбедносни прашања“, рече Четан Кумар Сривастава, генерален директор на Североисточната гранична железница, каде што се случи несреќата.

Високиот функционер на индиската железница вчера изјави дека машиновозачот на товарниот воз, кој бил меѓу загинатите, го игнорирал сигналот, што го предизвикало судирот со патничкиот воз.

Лидерите на индиската опозиција ја критикуваа безбедноста на железницата и ја припишуваат на невнимание. Инцидентот доаѓа нешто повеќе од една година откако околу 288 луѓе загинаа во една од најтешките железнички несреќи во Индија, предизвикана од дефект на сигнализацијата.

Познати по метежите, државните железници во Индија се четврта по големина железничка мрежа во светот, превезувајќи 13 милиони луѓе дневно, заедно со речиси 1,5 милијарди тони товар само во 2022 година.

Сервисот на погодените линии делумно е обновен, при што некои возови се пренасочени, а други сообраќаат побавно од вообичаено, соопштија официјални лица.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде