ТРАГЕДИЈА: Планинар загина откако падна во провалија кај изворот на Тресонечка Река

Од Центарот за управување со кризи јавуваат дека кај изворот на Тресонечка Река настрадал планинар.

„Вчера, планинар падна во провалија и се здоби со тешки повреди на главата, на многу тешко пристапен терен во предел пред изворот на Тресонечка Река во близина на месноста „Раскрсницата“ во Општина Маврово-Ростуше.

Повреденото лице кое не давало знаци на живот, во многу тешки услови за лебдење на хеликоптерот, со силен ветер, високи дрвја и стрмни падини на местото на несреќата, со витло со придружба на специјалец од “САЕ Тигар”,

е качено во полицискиот хеликоптер и пренесено до ГОБ “8-ми Септември” во Скопје, каде што од страна на докторите е констатирана смрт“, велат од ЦУК.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде