Страотни сцени од местото на трагедијата: Најмалку 14 загинати во сообраќајна несреќа во западна Украина

Загинале 12 патници и двајца возачи, а една жена преживеала со тешки повреди.

Меѓу загинатите патници има и шестгодишно дете. Поради несреќата е поведена кривична постапка.

Несреќата се случила вчера околу 15 часот и 45 минути по локално време недалеку од селото Верхив во Ривањската област, напиша на Телеграм, шефот на регионалната воена управа Олександр Ковал.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа ја спомена несреќата во своето редовно вечерно обраќање и изрази сочувство до семејствата на жртвите.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде