ВОНРЕДНО Силен земјотрес ја погоди Грција, луѓето на плажите во паника

Силен земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција.

Според првата снимка на Геодинамичкиот институт во Атина, земјотресот се случил во 20:34 часот, а неговиот епицентар се наоѓа на 10 километри југозападно од Андравида.

Фокусната длабочина на земјотресот била 14,1 км.

Потресот особено бил почувствуван во Илија, Ахаја и Закинтос.

Корисниците на социјалната мрежа „Х“ коментираат дека тресењето било толку силно, што било забележливо дури и на плажите.

„Некаде таму имаше 4.8 пред малку. Добро го слушнавме на плажата каде што сме“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде