Страотни сцени: Словенија зафатена од суперќелиска бура (ВИДЕО)

Над Словенија вчера во попладневните часови се развиле две силни бура.

Суперќелијата што патуваше низ централна Словенија донесе силен град, силни налети на ветер и врнежи од дожд.

Во некои делови на Словенија невремето го наруши сообраќајот и ја намалуваше видливоста.

Од сообраќајниот информативен центар предупредуваат дека на коловозите можно е да има повеќе вода.

Според прогнозите на Агенцијата за животна средина на Република Словенија, сè уште ќе има врнежи или невреме, особено во северната половина од земјата. На север и северозапад во вечерните и ноќните часови се уште е можно невреме, јавува Метеоинфо.

Западниот и северниот дел на Љубљана и неговата околина беа зафатени од силно невреме со град и ветер. Потоа невремето се префрли над Домжале во североисточен правец.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде